Історико-меморіальний музей політичних в’язнів
Найбільший в Україні історичний музей політичних в’язнів знаходиться в Тернополі. Він заснований в 1996 році за підтримки Спілки політв’язнів і репресованих України та інших державних організацій. Символічно, що двері музею вперше відкрились на свято Покрови – 14 жовтня.
Музей політв’язнів знаходиться на території колишнього слідчого ізолятора. У 28 камерах розташована багата експозиція музею та безцінні історичні матеріали. Кожна зала музею – достовірне свідчення про національно-визвольну боротьбу, репресії і знущання над справжніми патріотами 1939-1941 років.
Що варто побачити:
Тернопільський музей політичних в’язнів демонструє цікаві факти створення та діяльності ОУН-УПА, розповідає про життя її засновників. Експозиція «Шестидесятники» розказує про репресії над відомими поетами і громадськими діячами. До їх числа відносяться Ліна Костенко, Василь Стус, В. Чорновол та інші.
Справжній одяг і побутові предмети допомагають скласти цілісну картину життя політв’язнів. Особливе враження справляє реалістичний макет концтабору, відтворені в деталях умови карцеру та методи знущань. Відвідуючи музей політичних в’язнів, неможливо пройти повз демонстрацію камери смертників.
Музейний заклад особливо пишається колекцією із 9 макетів криївок, котрі були створені і подаровані жителем Тернопільщини. Окрема гордість музею політв’язнів – представлена в розрізі справжня криївка з детальним відображенням інтер’єру. Відвідувачі називають музей політв’язнів моторошним місцем, але він розкриває цікаві і правдиві факти з історії. І хоча, на перший погляд, експонати можуть здатися “простуватими” – за кожним ховається принаймні одна доля людини із непохитними принципами і цінностями.
Цікаві факти:
У приміщенні камери №1 можна у прямому сенсі доторкнутися до історії. Там збереглися справжні двері минулих літ, котрих напевне торкалися руки катів та засуджених.